Honda CBR 1000RR-SP Fireblade 2018 против Ducati 1199 Panigale 2014
Средняя стоимость по объявлениям в интернете:
Год
2018
Модель
Honda CBR 1000RR-SP Fireblade
Ducati 1199 Panigale
Cooling system
Liquid cooling
нет данных
Front Wheel
нет данных
10-spoke light alloy 3.50" x 17"
Rear Wheel
10 spokes light alloy 6,00"x17"
Engine Oil
Synthetic, 10W/40
Primary drive
Monocoque aluminum
Rake / Trail
24 / 100mm / 3.9 3in
ABS
Electronically controlled ABS
Rake (Caster Angle)
23
Front W heel Travel
120mm / 4.72in
Rim Size Front
17 x MT3.50
Rim Size Rear
17 x MT6.00
Двигатель
Four stroke, transverse four cylinder, DOHC, 4 valve per cylinder.
Liquid cooled, four stroke, 90Ltwin cylinder, DOHC, desmodromic 4 valve per cylinder.
Объём двигателя
999 cc / 60.9 in cc / 60.9 cu-in
1199
Диаметр цилиндра х Ход поршня
76 x 55.1 mm
112 x 60.8 mm
Макс. Мощность
141 kW / 189 hp @ 13000rpm
195hp 143kw @ 10,750rpm
Макс. Мощность, Л.с.
189
Макс.мощность на об/мин.
Степень Сжатия
Макс. Крутящий Момент
116 Nm / 85.5 lb-ft @ 11000 rpm
98.1lb-ft 132Nm @ 9000rpm
Макс. момент, Нм.
116
Макс. крутящий момент на об/мин.
Макс. Мощность, кВт
143
Зажигание / Стартер
Digital CDI / electric
Стартер
Electric
Система зажигания
Computer-controlled digital transistorized with 3-D mapping
Питание двигателя
Injection. Programmed Dual Stage Fuel Injection (PGM-DSFI) with 46mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors
. Mitsubishi EFI, Full ride-by-wire elliptical throttle bodies
Система смазки
Wet sump
Система выхлопа
КПП
6 Speed
6 Speed
Главная передача
#530 O-ring - sealed chain
Chain 525; Front sprocket 15; Rear sprocket 39
Сцепление
Wet, multiplate with diaphragm spring
Clutch Slipper and self-servo wet multiplate clutch with hydraulic control
Емкость Топливного Бака
16 Litres / 4.2 US gal
17 Litres / 4.5 gal
Высота Сиденья
820 mm / 32.3 in
824 mm / 32.4 in
Сухой Вес
164 kg / 361.5lb
Колесная база
1405 mm / 55.3 in
1437mm / 56.6 in
Размеры
Height 1125 mm / 44.7 in
Height 1100mm / 43.31in Llength 2075mm / 81.69in
Мокрый вес
195 kg / 430 lbs
Дорожный Просвет
129mm / 5.1 in
Колея
96.2 mm / 3.8 in
Мокрый Вес
190,5 kg / 420 lb
Задний Тормоз
Combined ABS and sintered metal pads
Передние Тормоза
2x 320 mm hydraulic disc with Tokico radial mounted calipers and high performance track ready pads Rear.
Single 245mm disc 2 piston caliper
Задняя Шина
190/50ZR17 73W
200/55 ZR14 Pirelli Diablo Supercorsa SP
Передняя Шина
120/70ZR17 58W
120/70 ZR17 Pirelli Diablo Supercorsa SP
Задняя подвеска
130mm / 5.12in
Передняя Подвеска
Telescopic inverted fork with an inner tube diameter of 43mm, and a NIX30 Smart-EC Ohlins Front Fork with preload, compression and rebound adjustments
Marzocchi 50mm pressurized and fully adjustable usd fork with hard anodized aluminum lightweight slider
Рама
Diamond; aluminium composite twin spar
Ширина Переднего Колеса
120 mm / 4.7 in