Benelli Tornado Tre 90 0 Novecento 2005 против Honda CBR 1000RR-SP Fireblade 2018
Год
2005
Модель
Benelli Tornado Tre 900 Novecento
Honda CBR 1000RR-SP Fireblade
Cooling system
нет данных
Liquid cooling
Engine Oil
нет данных
Synthetic, 10W/40
ABS
Electronically controlled ABS
Rake (Caster Angle)
23
Rim Size Front
17 x MT3.50
Rim Size Rear
17 x MT6.00
Двигатель
Liquid cooled, four stroke, transverse three cylinder, DOHC, 4 valves per cylinder
Four stroke, transverse four cylinder, DOHC, 4 valve per cylinder.
Объём двигателя
898
999 cc / 60.9 in cc / 60.9 cu-in
Диаметр цилиндра х Ход поршня
88 x 49.2 mm
76 x 55.1 mm
Макс. Мощность
142.8 hp 105 KW @ 11500 rpm
141 kW / 189 hp @ 13000rpm
Макс. Мощность, Л.с.
142.8
Макс.мощность на об/мин.
Степень Сжатия
Sagem, electronic ignition with 1 injector for each cylinder
Макс. Крутящий Момент
100 Nm @ 8500 rpm
116 Nm / 85.5 lb-ft @ 11000 rpm
Макс. момент, Нм.
100
Макс. крутящий момент на об/мин.
Макс. Мощность, кВт
105
Зажигание / Стартер
Electronic ignition / electric
Стартер
Electric
Система зажигания
Computer-controlled digital transistorized with 3-D mapping
Питание двигателя
Injection. Programmed Dual Stage Fuel Injection (PGM-DSFI) with 46mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors
Система смазки
Wet sump
КПП / Привод колеса
6 Speed / chain
КПП
6 Speed
Главная передача
#530 O-ring - sealed chain
Сцепление
Wet, multiplate with diaphragm spring
Емкость Топливного Бака
20.5 Litres
16 Litres / 4.2 US gal
Высота Сиденья
820 mm / 32.3 in
Сухой Вес
198 kg
Колесная база
1405 mm / 55.3 in
Размеры
Height 1125 mm / 44.7 in
Мокрый вес
195 kg / 430 lbs
Дорожный Просвет
129mm / 5.1 in
Колея
96.2 mm / 3.8 in
Задний Тормоз
Single 240mm disc 4 piston caliper
Combined ABS and sintered metal pads
Передние Тормоза
2x 320mm discs 4 piston calipers
2x 320 mm hydraulic disc with Tokico radial mounted calipers and high performance track ready pads Rear.
Задняя Шина
190/50ZR17 73W
Передняя Шина
120/70ZR17 58W
Задняя подвеска
Передняя Подвеска
Telescopic inverted fork with an inner tube diameter of 43mm, and a NIX30 Smart-EC Ohlins Front Fork with preload, compression and rebound adjustments
Рама
Diamond; aluminium composite twin spar
Ширина Переднего Колеса
120 mm / 4.7 in