Yamaha XT 1200ZE/ES Super Tnr 2015 против BMW R1200GS 2012
Средняя стоимость по объявлениям в интернете:
Год
2015
Модель
Yamaha XT 1200ZE/ES Super Tnr
BMW R 1200GS
Cooling system
Liquid cooled
нет данных
Gear Ratios
нет данных
1st 2.375 / 2nd 1.696 / 3rd 1.296 / 4th 0.065 / 5th 0.939 / 6th 0.848
Exhaust management
Fully-controlled three-way catalytic converter
Motor Oil
Semi-synthetic
Двигатель
Four stroke, parallel twin cylinders, DOHC, 4-valve per cylinder
Four stroke, two cylinder horizontally opposed Boxer air/oil-cooled, DOHC, 4 valves per cylinder
Объём двигателя
1199 cc / 73.2 cub in.
1170
Диаметр цилиндра х Ход поршня
98 x 79.5 mm
101 x 73 mm
Макс. Мощность
82.4 kW / 112 hp @7250 rpm
81 kW 110 hp @ 7750 rpm
Макс. Мощность, Л.с.
112
Макс.мощность на об/мин.
Степень Сжатия
270- and 450-degree points
BMS-K / electric
Макс. Крутящий Момент
117.0 Nm / 11.9 kgf-m / 89 ft-lbs @ 6000 rpm.
120 Nm 88 lb/ft @ 6000 rpm
Макс. момент, Нм.
117
Макс. крутящий момент на об/мин.
Макс. Мощность, кВт
81
Стартер
Electric
Система зажигания
TCI
Питание двигателя
Fuel injected, twin spark
Система смазки
Dry sump
КПП / Привод колеса
6 Speed / shaft
КПП
6 Speed
Главная передача
Shaft
Сцепление
Wet, multiple-disc diaphragm spring
Single-plate dry clutch, dia 180mm
Емкость Топливного Бака
23 liters / 5.1 gal
20 liters (4L)
Высота Сиденья
845 mm - 870 mm / 33.2 in - 34.2 in Adjustable
850 / 870 mm
Сухой Вес
205 kg
Колесная база
1507 mm
Размеры
1540mm / 60.6 in
Length 2210 mm Width (incl. mirrors) 915 mm Height (excl. mirrors) 1450 mm
Мокрый вес
260 kg / 575 lbs
Дорожный Просвет
205mm / 8.1 in
Задний Тормоз
Single 282mm disc
Передние Тормоза
2x 310mm disc, ABS/Unified Brake System
110/80 ZR19
Задняя Шина
150/70 ZR17
Передняя Шина
28 / 126mm
Задняя подвеска
Monoshock, adjustable preload and rebound damping,
Die-cast aluminium single-sided swinging arm with BMW Motorrad Paralever, WAD strut (travel-related damping), spring pre-load hydraulically adjustable to continuously variable levels by means of handwheel, rebound damping adjustable. 200mm wheel travel
Передняя Подвеска
Upside-down telescopic fork, 43 mm inner tube, adjustable preload, compression and rebound damping,
Telelever, stanchion diameter 41mm, central spring strut, spring preload 9 times mechanically adjustable. 190mm wheel travel
Рама
Steel tube backbone
Tubular steel frame, load-bearing power unit
Ширина Переднего Колеса
190 mm / 7.4 in
Ширина Заднего Колеса
190 mm / 7.4 in