Ducati 1199S Panigale 2013 против Honda CBR 1000RR-SP Fireblade 2018
Средняя стоимость по объявлениям в интернете:
Год
2013
Модель
Ducati 1199S Panigale
Honda CBR 1000RR-SP Fireblade
Cooling system
нет данных
Liquid cooling
Front Wheel
3-spoke forged light alloy 3.50" x 17"
нет данных
Rear Wheel
3 spoke forged light alloy 6.00" x 17"
Engine Oil
Synthetic, 10W/40
Primary drive
Monocoque aluminum
Rake / Trail
24 / 100mm / 3.9 3in
ABS
Electronically controlled ABS
Rake (Caster Angle)
23
Front W heel Travel
120mm / 4.72in
Rim Size Front
17 x MT3.50
Rim Size Rear
17 x MT6.00
Двигатель
Liquid cooled, four stroke, 90Ltwin cylinder, DOHC, desmodromic 4 valve per cylinder.
Four stroke, transverse four cylinder, DOHC, 4 valve per cylinder.
Объём двигателя
1199
999 cc / 60.9 in cc / 60.9 cu-in
Диаметр цилиндра х Ход поршня
112 x 60.8 mm
76 x 55.1 mm
Макс. Мощность
195hp 143kw @ 10,750rpm
141 kW / 189 hp @ 13000rpm
Макс. Мощность, Л.с.
195
Макс.мощность на об/мин.
Степень Сжатия
Макс. Крутящий Момент
98.1lb-ft 132Nm @ 9000rpm
116 Nm / 85.5 lb-ft @ 11000 rpm
Макс. момент, Нм.
132
Макс. крутящий момент на об/мин.
Макс. Мощность, кВт
143
Зажигание / Стартер
Digital CDI / electric
Стартер
Electric
Система зажигания
Computer-controlled digital transistorized with 3-D mapping
Питание двигателя
. Mitsubishi EFI, Full ride-by-wire elliptical throttle bodies
Injection. Programmed Dual Stage Fuel Injection (PGM-DSFI) with 46mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors
Система смазки
Wet sump
Система выхлопа
КПП
6 Speed
6 Speed
Главная передача
Chain 525; Front sprocket 15; Rear sprocket 39
#530 O-ring - sealed chain
Сцепление
Clutch Slipper and self-servo wet multiplate clutch with hydraulic control
Wet, multiplate with diaphragm spring
Емкость Топливного Бака
17 Litres / 4.5 gal
16 Litres / 4.2 US gal
Высота Сиденья
824 mm / 32.4 in
820 mm / 32.3 in
Сухой Вес
164kg / 361.5lb
Колесная база
1437mm / 56.6 in
1405 mm / 55.3 in
Размеры
Height 1100mm / 43.31in Llength 2075mm / 81.69in
Height 1125 mm / 44.7 in
Мокрый вес
195 kg / 430 lbs
Дорожный Просвет
129mm / 5.1 in
Колея
96.2 mm / 3.8 in
Мокрый Вес
190.5kg / 420 lb
Задний Тормоз
Combined ABS and sintered metal pads
Передние Тормоза
Single 245mm disc 2 piston caliper
2x 320 mm hydraulic disc with Tokico radial mounted calipers and high performance track ready pads Rear.
Задняя Шина
200/55 ZR14 Pirelli Diablo Supercorsa SP
190/50ZR17 73W
Передняя Шина
120/70 ZR17 Pirelli Diablo Supercorsa SP
120/70ZR17 58W
Задняя подвеска
130mm / 5.12in
Передняя Подвеска
Electronic compression and rebound damping adjustment
Telescopic inverted fork with an inner tube diameter of 43mm, and a NIX30 Smart-EC Ohlins Front Fork with preload, compression and rebound adjustments
Рама
Diamond; aluminium composite twin spar
Ширина Переднего Колеса
120 mm / 4.7 in